Meyve Sebze Ozon Kullanımı

Dünya’da sürekliliği azalmadan tüketilen gıdaların başında, meyve ve sebze gelmektedir. Bu tüketim sürekliliğinin bir başka nedeni de, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda-Tarım Örgütü (FAO) gibi kuruluşların, kanser ve kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılması için mümkün olduğunca doğal haldeki meyve ve sebze tüketimini önermesidir (Allende et al. 2006).

Günümüzde en az bir öğünü restoran ve yemekhanelerde yapılan yemekleri yiyerek geçirdiğimiz düşünüldüğünde, neden daha güvenli gıdalar tüketmeyelim! Hepimiz daha sağlıklı ve güvende hissederek beslenmeyi hak ediyoruz.

Gıda endüstrisinde ozon kullanımı, müşteri memnuniyetinin artırılması ve gıda üretiminde oluşabilecek risklerin önceden belirlenerek giderilmesi son yıllarda gıda endüstrisinin temel hedefleri arasına girmiştir. Böylece, gıdaların depolanma ve üretim süreçlerinde özellikle mikrobiyal kökenli oluşabilecek tehlikelerin ortadan kaldırılması, 100 % gıda güvenliğinin sağlanmasında ozon gazı, geniş kullanım alanı bulmuştur.

Halkın büyük bir kesimine hizmet veren konaklama tesisleri, okul kantin işletmeleri, kreşler, anaokulları, restoranlar, cafeler, catering firmaları vb… yiyecek içecek gıda hizmeti sunan tüm işletmelerin çalışanlarına, başta Avrupa Birliği olmak üzere ulusal yasaların gerektirdiği gıda güvenliği ve hijyeni konularında bilgilendirmek, çalışanlara gıda güvenliği farkındalığı yaratarak, insan sağlığının ve tüketici çıkarlarının en yüksek düzeyde korunmasını sağlamaktır.